Робота кабінету біології

16 листопада 2023 року

Учні 9-х класів відвідали лекцію "Хвороби сільськогосподарських рослин", яку проводила Державний інспектор з карантину рослин Двойнос Л. А.


          Посібник "Здорові рослини - здорова планета"



У ході лекції учні дізнались про хвороби рослин, шкідників, що загрожують рослинам. Діти отримали цінні рекомендації по догляду за рослинами і з'ясували, чому усі континенти, країни та люди разом борються за здоров'я рослин.








Оцінка рівня фізичного здоров'я

На практиці часто використовують спрощені методи експрес-оцінки, показниками яких є частота серцевих скорочень, артеріальний тиск, співвідношення зросту і маси тіла, стаж регулярних оздоровчих тренувань, сила, спритність та інші показники тренованості, ефективність роботи імунної системи, наявність (відсутність) хронічних захворювань. Експрес-оцінка дає можливість узагальнено оцінити рівень здоров’я у конкретний момент та в найближчому майбутньому. 

Учні 9-б класу об’єднались у пари і зробили експрес-оцінку індивідуального рівня фізичного здоров’я. Для цього:

 1. Виміряли по­казники (Т1–Т7). 

2. За допомогою табл. 4  підрахували бали.

 3. Оцінили свій результат 


Для роботи нам  знадобилися: секундомір, тонометр (прилад для вимірювання артеріального тиску), ваги, ростомір, рулетка.

Т1. Частота серцевих скорочень (ЧСС)

За підвищеної частоти пульсу нетреноване серце робить за добу на 14 тисяч скорочень більше, ніж треноване, і тому швидше «зношується». Що потужнішим є серцевий м’яз, то менший показник ЧСС у стані спокою. У цьому випадку серце працює в економнішому режимі: за одне скорочення перекачує більший об’єм крові, а паузи для відпочинку збільшуються. ЧСС вимірюють у положенні лежачи після п’ятихвилинного відпочинку або вранці після сну, притиснувши на зап'ястку два пальці (вказівний та середній) однієї руки під великим пальцем другої руки . Порахуйте свій пульс за 20 секунд, результат помножте на 3.

Т2. Артеріальний тиск (АТ)
Контролювати свій артеріальний тиск треба не рідше як два рази на рік. Це можна зробити у поліклініці або самостійно. Для вимірювання АТ використовують тонометри різних типів. Користуватися деякими з них дуже просто, достатньо ознайомитися з інструкцією і трохи потренуватись. Ідеальним показником артеріального тиску є 110/70 мм ртутного стовпчика. Показник 120/80 також вважають нормальним. Ці показники бажано підтримувати протягом усього життя.

Т3. Співвідношення зросту і маси тіла 

Доведено: що більшою є надлишкова маса тіла, то частіше виникають серйозні проблеми зі здоров’ям і коротшою є тривалість життя людини. Існує багато таблиць і формул для визначення показника співвідношення зросту і маси тіла. Одним із найпопулярніших є індекс маси тіла (ІМТ). Люди з дуже низьким або дуже високим ІМТ частіше хворіють. 

Для визначення ІМТ:

 • визначте свій зріст (у метрах) і масу тіла (в кілограмах);

 • обчисліть ІМТ за формулою:  

ІМТ=   маса тіла (кг)

           зріст2 (м2)

Т4. Стаж регулярних оздоровчих тренувань 

Регулярні тренування суттєво покращують склад тіла (співвідношення жирових і м’язових тканин), а також роботу серцево-судинної, дихальної, нервової систем, опорно-рухового апарату. Зі збільшенням стажу регулярних тренувань показники здоров’я стають вищими. Підрахуйте, протягом скількох років ви регулярно тренувалися не рідше ніж двічі на тиждень (тривалість занять не менш як 20 хвилин).

Т5. Сила, спритність та інші показники тренованості 

Стрибок з місця дає змогу оцінити силу м’язів ніг, черевного преса, спритність, гнучкість хребта, координованість рухів і вестибулярну стійкість. Тест виконують після обов’язкової розминки, з вихідного положення — стоячи на невисокій опорі. Відстань вимірюють від кінчиків пальців ніг до найближчого місця торкання ґрунту або підлоги. 

Т6. Ефективність роботи імунної системи 

Цей показник можна оцінити лабораторним шляхом, дослідивши кількість антитіл у крові. Та найпростіше оцінити ефективність імунної системи за результатами її діяльності — кількістю випадків застудних захворювань протягом року. 

Т7. Наявність (відсутність) хронічних захворювань 

Наявність чи відсутність хронічних захворювань свідчить про рівень фізичного здоров’я. Підрахунок балів Для кожного з показників (Т1–Т7) визначте бали за табл. 4. Додайте бали і поділіть суму на 7 (кількість тестів). Середній бал приблизно характеризує загальний рівень вашого фізичного здоров’я. 

Таблиця 4


Оцінка результатів 

Якщо ви набрали: 

більш як 6 балів — блискучий результат! Ризик виникнення захворювань близький до нуля. Так тримати! 

5—6 бала — високий рівень благополуччя (практично здоровий). Ризик захворювань із такими показниками здоров’я лише 3,6 %. 

4—4,9 бала — порушення адаптації, ризик захворювань зростає. 

3—3,9 бала — стадія передхвороби (органи і системи працюють з великим напруженням), треба більше дбати про своє здоров’я. 

2—2,9 бала — ваш спосіб життя злочинний щодо здоров’я. Слід негайно змінити його, не чекаючи катастрофи. 

менш як 2 бали — ваш організм перебуває в критичному стані. Терміново треба пройти медичний огляд і разом із фахівцем скласти програму виходу з кризи та постійно контролювати її виконання. Навіть за такого підходу перехід з однієї категорії здоров’я до іншої може тривати кілька років. 



.

Невідкладна домедична допомога

 5 жовтня учні 11В класу та учні 9Б класу проводили спільне навчання з невідкладної домедичної допомоги.

     Учні розглянули такі питання: 

основні правила надання домедичної допомоги в невідкладних ситуаціях;

серцево-легенева реанімація постраждалих.

За допомогою сучасного тренажера учні навчилися робити штучне дихання.












Екскурсія учнів початкової школи

З 29 травня по 2 червня 2023 року у нашому закладі проходив тиждень присвячений природничо-математичним наукам. У рамках тижня  кабінет відвідали учні початкової школи (4А, 4Б, 4В класи).  Діти познайомилися з основними етапами еволюції живої природи, за допомогою мікроскопа поринули в таємничий світ клітини, навчилися самостійно готувати тимчасовий препарат шкірочки цибулі. За допомогою сучасного обладнання  (скелет людини, тулуб людини) познайомилися з особливостями внутрішньої будови людини.